TeleMedicine چیست؟

TeleMedicine چیست؟

 

امروزه پیوند فناوری ارتباطات و پزشکی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی در جهان سوم در حال گسترش است. پزشکی از راه دور اصطلاح جدیدی در استفاده از اطلاعات الکترونیکی و تکنولوژی‌های ارتباطی برای فراهم آوردن خدمات و حمایت از مصرف‌کنندگان است. این اصطلاح بیشتر در زمانی مطرح می‌شود که فاصله‌ای بین دو گروه خدمات گیرنده و خدمات‌دهنده وجود داشته باشد، از جمله اهداف پزشک از راه دور، بهبود مراقبت از بیماران، بهبود دسترسی و مراقبت‌های پزشکی برای نواحی روستایی و محروم، دسترسی بهتر به پزشکان جهت مشاوره‌ هرچه بهتر، در دسترس قراردادن امکانات جهت هدایت معاینات خودکار، کاهش هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی، ایجاد خدمات مراقبت پزشکی (در سطح جغرافیایی و جمعیت وسیع) و کاهش نقل و انتقال بیماران به مراکز درمانی می‌باشد. پزشکی از راه دور شامل مشاوره از راه دور، آموزش الکترونیکی از راه دور، جراحی از راه دور، درمان امراض پوستی از راه دور، تصویربرداری از راه دور، آسیب‌شناسی از راه دور و درمان اختلالات شناختی از راه دور می‌باشد. امروزه پزشکی از راه دور تا حدی پیشرفت کرده که امکان انجام جراحی از راه دور را نیز به وجود آورده ‌است؛ بدین معنا که یک جراح مجرب در یک کشور با بهره‌گیری از تجهیزات پزشکی خاص و با کمک فناوری ویدئوکنفرانس، این امکان را می‌یابد که در یک اتاق جراحی درکشوری دیگر قرار گرفته و به‌واسطه‌ سایر جراحان آن کشور، عمل جراحی را انجام دهد. در حال حاضر معدود کشورهایی توانسته‌اند فناوری جراحی از راه دور را به وسیله هدایت ربات جراح انجام دهند، تیم پزشکی جراحی رباتیک بیمارستان امام خمینی با همکاری دانشگاه شریف رباتی را طراحی کرده‌اند که برای مشاهده تصاویر جراحی از فناوری ویدئوکنفرانس استفاده می‌کنند.

کاربردهای پزشکی از راه دور

  1. مشاوره از راه دور
  2. جراحی از راه دور
  3. اورژانس از راه دور
  4. مراقبت خانگی از راه دور
  5. ملاقات از راه دور
  6. آموزش پزشکی از راه دور
  7. کمیسیون پزشکی از راه دور
  8. خدمات پزشکی به مناطق محروم

Telepresence های هولوگرافی

Telepresenceهای هولوگرافی، تکنولوژی در حال تکامل در فناوری سه بعدی (3D ) ویدئوکنفرانس است. این تصاویر سه بعدی و واقع بینانه، در تمام جهات به نمایش در آمده با استفاده از پرتوهای لیزری، تصویری سه بعدی را به صورت هولوگرام تولید می‌کنند. Telepresenceهای هولوگرافی، در واقع انقلابی بزرگ در ارتباطات هستند که کاربردهای ویژه‌ای در پزشکی از راه دور دارند. این تکنولوژی همچنین می‌تواند ضرورت سفر برای جلسات کسب و کار را کاهش داده و باعث تسهیل آموزش از راه دور شود. دیگر کاربردهای بالقوه شامل برنامه‌های تبلیغات تلویزیونی، بازی، نقشه‌برداری 3D، ناوبری هوا فضا، ربات‌های کنترل از راه دور و انواع دیگر از شبیه‌سازی است.

 

سیستم ویدئویی حضور از راه دور یا Telepresence یعنی چه ؟

شبیه‌سازی محیط جلسه به نحوی که افراد حاضر در جلسه در اندازه‌های واقعی روی صفحه نمایش مقصد نشان داده شوند و حضور اشخاص به علت کیفیت بالای صدا و تصویر به حدی است که شخص، فاصله مکانی را کاملاً فراموش می‌کند. در طراحی ظاهری سیستم‌های حضور از راه دور، سعی می‌شود در تمام نقاط از مبلمان‌های همرنگ و یک شکل استفاده شود، این همنواختی در طراحی ظاهری تداعی‌کننده یک جلسه حضوری واقعی است به نحوی که گویا شخص در سایت مقابل حضور فیزیکی قرار دارد.