ورود Cisco به فناوری ویدئوکنفرانس

رشد فناوری و نیاز به یکپارچه سازی نیازهای سازمان‌ها در ارتباطات صوتی، تصویری و داده شرکت سیسکو را وادار به ورود به حوزه فناوری ویدئوکنفرانس کرد،  این شرکت به علت پیچیدگی های فناوری ویدئوکنفرانس و عدم دانش کافی در تکنولوژی صدا و تصویر در 18 آوریل 2010 پس از سه پیشنهاد متمادی توانست با مبلغ 3.300 میلیارد دلار کمپانی نروژی Tandbergراخریداری کند و به خاطر محبوبیت محصولات این کمپانی، نام تجاری این محصولات را با اضافه کردن نام خود (Cisco) به ابتدای نام تجاری قبلی ارائه نماید. برخی از محصولات فناوری ویدئوکنفرانس در بخش معرفی شرکت تندبرگ آورده شده است. تا سال 2012 لوگوی این محصولات نیز در اکثر مواقع تلفیقی از لوگوی هر دو کمپانی بود.

(کتاب ویدئوکنفرانس نوشته مجید شجاعی)

اما هدف اصلی این کمپانی همگام‌سازی فناوری‌ها و انتقال داده‌ها در بستر شبکه‌های کامپیوتری در آینده‌ای نزدیک بوده و امروزه ما شاهد ارائه زیرساخت‌های مبتنی بر شبکه با قابلیت‌های مسیریابی بهتر در بستر شبکه‌های تصویری هستیم.

سایر محصولات مطرح سیسکو در این جا معرفی می‌گردد:

 

WebEx که بخشی از ارتباطات شرکت سیسکو است در سال 2007 به مبلغ 3.2 میلیارد دلار خریداری شد. این ابزار جهت ایجاد همکاری سازمانی بین افراد، جلسه‌های آنلاین، وب کنفرانس و ویدئوکنفرانس نرم‌افزاری به کار رفته و محصولات آن عبارتند از مرکز جلسه، مرکز آموزش، مرکز رویداد، مرکز پشتیبانی، مرکز فروش، MeetMeNow، PCNow, WebEx AIM Pro Business Edition، WebEx WebOffice,، WebEx Connect. تمام محصولات  WebEx بخشی از نمونه کارها یcollaboration سیسکو هستند.

(کتاب ویدئوکنفرانس نوشته مجید شجاعی)

سانترال های سخت افزاری:

یکی از محصولات سخت‌افزاری شرکت سیسکو برای ارتباطات یکپارچه، دستگاه Cisco Unified Communicatin 540  است. این دستگاه به تنهایی به عنوان یک سانترال IP به همراه دربازه‌بان برای ارتباط با خطوط آنالوگ و همچنین شبکه بی‌سیم بوده و دارای ویژگی‌های بسیار دیگری می‌باشد.

(کتاب ویدئوکنفرانس نوشته مجید شجاعی)

نرم افزار Call Manager:

یکی از محصولات نرم افزاری شرکت سیسکو CUCM[1] نام دارد. این نرم افزار در حقیقت یک سانترال IP بسیار حرفه ای برای ارتباطات تلفنی در سازمان ها و ادارات مختلف میباشد.

CUCM  به عنوان یک سیستم مرکزی تماس، تمام اطلاعات دقیق مرتبط با سخت افزارهای Voice را جمع آوری می کند و به دلیل پشتیبانی از پروتکل های مختلف مانند SIP ,IAX ,SCCP دارای مزیت های فراوانی می باشد. این نرم افزار قابلیت مدیریت ۳۰۰۰۰ تلفن IP را با استفاده از ۲۰ سرور دارا می باشد.

(کتاب ویدئوکنفرانس نوشته مجید شجاعی)

تلفن های IP:

شرکت Cisco گستره وسیعی از تلفن های IP را تولید می‌کند که می‌توانند هر نیازی را پاسخگو باشند. از گوشی‌های ساده یک خط گرفته تا گوشی‌های ۶ خط و تصویری. کیفیت ساخت تلفن های سیسکو از لحاظ سخت‌افزاری بسیار بالا است و در عین حال ظاهر زیبای گوشی‌ها، هر کاربر را وسوسه می‌کند که از آن‌ها استفاده کنند.

(کتاب ویدئوکنفرانس نوشته مجید شجاعی)

Gateways Linksys:

مبدل‌های آنالوگ یک و دو پورت و دربازه‌بان‌های چهار و هشت پورت Linksys در بازار ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند برای مثال در بسیاری از کاربردهای کوچک، از دستگاه‌های SPA3102 استفاده می‌شود. این دستگاه ارزان قیمت با دارا بودن یک پورت FXS و یک پورت FXO می‌تواند به سادگی دو خط تلفن را بین دو نقطه منتقل نماید.

(کتاب ویدئوکنفرانس نوشته مجید شجاعی)

سانترال خانگی Linksys:

دستگاه SPA9000 یک سانترال کوچگ خانگی است که دارای دو پورت FXS است و قابلیت پشتیبانی ۴ تا ۱۶ خط شهری را دارا می‌باشد. با استفاده از این دستگاه ارزان قیمت می‌توان سیستم های تلفنی IP را حتی در منزل یا دفاتر بسیار کوچک نیز تجربه کرد.

 

 

محصولات جدید سیسکو در ویدئوکنفرانس

(کتاب ویدئوکنفرانس نوشته مجید شجاعی)

Multiparty Conferencing

Cisco TelePresence Conductor

Cisco TelePresence Server

Cisco TelePresence Multipoint Switch

Cisco TelePresence MCU 5300 Series

Cisco TelePresence MCU 4501 Series

Cisco TelePresence MCU MSE Series

Cisco TelePresence MCU 4500 Series

Cisco TelePresence MSE 8000 Series

Cloud Conferencing

Cisco TelePresence Exchange System

Cisco WebEx Telepresence

Recording and Streaming

Cisco Show and Share

Cisco TelePresence Content Server

Cisco TelePresence Recording Server

Video Conferencing Gateways

Cisco Expressway Series

Cisco TelePresence Video Communication Server (VCS)

Cisco TelePresence ISDN Gateway

Cisco TelePresence Serial Gateway Series

Cisco TelePresence Advanced Media Gateway Series

 

Cisco TelePresence SX80 Codec

Powerful audio and video engine for large, customized video collaboration rooms

Delivers up to 1080p60 end-to-end, high-definition video.

Rich input and output set and flexible media engine to support a variety of use cases

Choose from three integrator packages to reduce external equipment and cost of deployment

[1] Cisco Unified Communication Manager