وب کنفرانس

وب کنفرانس (کنفرانس تحت وب) چیست؟

فناوری انتقال صدا و تصویر با استفاده از مرورگرهای استاندارد وب است و از بسیاری جهات ارتباطات انسانی کمتری نسبت به ویدئوکنفرانس ارائه می‌دهد. وب کنفرانس از نظر امکانات ویدئویی ابتدایی بوده و از لحاظ کیفی از وضوح بالایی برخوردار نیست. در حقیقت وب کنفرانس فقط روشی را برای نمایش یا اشتراک‌گذاری داده‌ها فراهم می‌کند و بخش صوتی آن به طور معمول یک طرفه (از ارائه‌کننده به مخاطب) می‌باشد. مخاطبان در طول کنفرانس به جز مطرح کردن سؤالات از طریق رابط متنی اغلب راه دیگری برای برقراری ارتباط با ارائه‌کننده ندارند.
این کار طاقت فرساست چرا که کاربران ابتدا باید از یک وب سایت بازدید کرده، سپس برای شنیدن صدا تماس برقرار کنند. در سرعت‌های پایین اینترنت یا بر روی تلفن همراه، این روند خسته کننده است. اگر تا به حال در منطقه‌ای با آنتن‌دهی نامناسب قصد مکالمه با تلفن همراه خود را داشته‌اید یا از اینترنت با سرعت پایین استفاده کرده‌اید، مسلماً این موضوع را درک می‌کنید.
از دیدگاه ارائه‌کننده، هیچ راهی برای تشخیص این که کنفرانس موفقیت‌آمیزی داشته‌اید وجود ندارد. بهترین خدمات ویدئوکنفرانس این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که زبان بدن و حالات چهره (ارتباطات غیرکلامی) حاضران در ویدئوکنفرانس را ببینید و از این که تا چه حد پذیرای موضوع مورد بحث هستند، آگاه شوید.